reklama
kategoria: Na Sygnale
12 październik 2024

Zawiadomienie do prokuratury i propozycje zmian w prawie po katastrofie budowlanej w Poznaniu

zdjęcie: Zawiadomienie do prokuratury i propozycje zmian w prawie po katastrofie budowlanej w Poznaniu / v16647807
v16647807
Miasto Poznań złożyło w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli nieruchomości przy ul. Roosevelta 8. Opuszczoną przez lata, zabytkową kamienicę trzeba było we wrześniu pilnie rozebrać – istniała groźba zawalenia.
REKLAMA

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział PAP, że będzie zabiegał o wprowadzenie zmian w prawie, dających w określonych przypadkach możliwość wywłaszczenia właściciela nieruchomości, gdy nie wykonuje on ciążących na nim obowiązków.

13 września na ścianie opuszczonej, zabytkowej kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zauważono pęknięcia i zmiany strukturalne. W związku z możliwością zawalenia się budynku, z dwóch sąsiednich kamienic ewakuowano ponad 30 osób. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o rozbiórce pustostanu.

Zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania Jacek Maleszka poinformował PAP, że w związku z tym zdarzeniem do Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald skierowane zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

W zawiadomieniu wskazane zostały dwa potencjalne przestępstwa: sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach zdefiniowane w kodeksie karnym oraz doprowadzenie do częściowego zawalenia się kamienicy i konieczności natychmiastowej jej rozbiórki z uwagi na bezpośrednią groźbę zawalenia się pozostałej konstrukcji.

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami za niszczenie lub uszkadzanie zabytku przewiduje karę nawet do 8 lat więzienia.

Władze miasta od początku podkreślały, że choć zgodnie z prawem zabytki podlegają ochronie konserwatorskiej, to jednak na ich właścicielu spoczywa konieczność opieki - bez względu na ich stan zachowania i stan techniczny.

Właściciele kamienicy chcieli wypisać budynek z rejestru zabytków, rozebrać i odbudować w takim samym kształcie. Później miał w nim powstać hotel.

W poprzednich latach biuro miejskiego konserwatora zabytków (MKZ) nakazało właścicielom wykonanie podstawowych prac, które zabezpieczyłyby cenną kamienicę przed dalszą destrukcją. W 2021 roku miasto nałożyło karę pieniężną, której właściciele nie zapłacili - odwołali się od tej decyzji.

MKZ zawiadomił też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego m.in. na braku należytego zabezpieczenia obiektu przed postępującym zniszczeniem. Postępowanie trwa.

„To, co zrobiono z tą kamienicą, to zbrodnia. Patrzę na tę sprawę także przez pryzmat potrzeby większej aktywności organów państwa w zakresie regulacji prawnych. Prawo własności to również obowiązki” – powiedział PAP Jacek Jaśkowiak.

„Uważam, że w określonych sytuacjach, gdy właściciel nie wykonuje ciążących na nim obowiązków, powinno nastąpić wywłaszczenie. Tu mieliśmy do czynienia z wieloletnim ignorowaniem zaleceń konserwatora zabytków. Inwestor, poprzez swoje wieloletnie zaniechania, doprowadził do konieczności wyburzenia budynku, by osiągnąć swoje cele biznesowe. Dodatkowo, w tym przypadku doszło naszym zdaniem, do narażenia wielu osób na utratę zdrowia lub życia. Na wiele dni trzeba było też zamknąć fragment ulicy Roosevelta, co spowodowało ogromne problemy komunikacyjne w mieście” - dodał.

Prezydent Poznania zadeklarował, że będzie zabiegał o wprowadzenie takich zmian w prawie.

„Zamierzam rozmawiać na ten temat z parlamentarzystami. Powinniśmy móc dbać o nasze dziedzictwo, a do tego potrzebne są narzędzia – w rękach ministra kultury czy konserwatora zabytków” – powiedział prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak podkreślił, że podobnie kwestia ma się z obiektami, w których przez lata, czasem przez dekady trudno jest skontaktować się z właścicielem.

„Tak było z kamienicą przy ul. Kraszewskiego, w której w sierpniu był pożar, eksplozje i gdzie zginęli strażacy. Powinny istnieć narzędzia pomagające prostować nieuregulowane kwestie własnościowe. Zgłaszałem ten problem na poziomie Unii Metropolii Polskich” - powiedział.

Jaśkowiak przypomniał, że gdy obecni właściciele nabyli w 2005 roku kamienicę przy ul. Roosevelta 8, był to budynek zamieszkały.

"Na to, co zrobiono z nim przez kolejne lata, nie powinno być przyzwolenia. Ta kpina z ciążących na właścicielach praw i obowiązków, której w tym przypadku byliśmy świadkami, budzi moje oburzenie" - powiedział.

Prezydent przyznał, że miasto nie ma spisu budynków będących w sytuacji podobnej do tej z ul. Roosevelta. Znane są mu jednak obiekty, które są w rękach prywatnych, są obiektami cennymi architektonicznie, nie są jednak należycie utrzymane.

Wskazał m.in. na degradującą się od lat tzw. sołtysówkę na poznańskim Łazarzu czy budynki zlokalizowane przy ul. Działyńskich.

Pytany o funkcjonujące w mediach społecznych, sporządzane przez internautów listy budowli, które w mieście mogą runąć jako kolejne podkreślił, że miasto nie ma narzędzi, by skutecznie doprowadzać właścicieli takich budynków do stosownych działań.

Zaznaczył, że problemy z utrzymaniem budynków w mieście to w skali miasta istotny, ale jednak margines. Wskazał, że każdego roku w Poznaniu rewaloryzowane są kolejne cenne architektonicznie kamienice.

„Wyburzenie grożącej zawaleniem secesyjnej kamienicy to bolesny wyjątek; te bardzo cenne, charakterystyczne dla Poznania obiekty są restaurowane, ratowane, odnawiane” – powiedział PAP Jaśkowiak.

Budynek przy ul. Roosevelta 8 był secesyjną perełką. Trafił do rejestru zabytków w 1980 roku. W 2015 trafił tam ponownie - tym razem jako część zespołu zabytkowych kamienic przy tej ulicy i niezwykle cenny przykład zabudowy secesyjnej w Poznaniu.

Zespół kamienic przy ul. Roosevelta został wzniesiony po 1905 r. Należał do kompleksu osiedla domów Niemieckiej Spółdzielni Urzędników Państwowych, zbudowanych przez spółkę Böhmer i Preul. Wszystkie budynki charakteryzują się znakomitymi rozwiązaniami architektonicznymi, funkcjonalnością wnętrz, przemyślaną i bogatą dekoracją fasad. Są niezwykle cennym świadectwem dawnego Poznania - a kamienica pod numerem 8 była najstarszą z nich. (PAP)

rpo/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Limanowa
7.2°C
wschód słońca: 06:32
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Limanowie

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Limanowski Dom Kultury, Limanowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Limanowski Dom Kultury, Limanowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 17:00
miejsce
Limanowski Dom Kultury, Limanowa,...
wstęp biletowany