Sześć osób zatrzymanych w sprawie fałszywych sklepów internetowych
W sprawie ustalono dotąd 145 oszukanych przez tę grupę osób. Liczba ta stale rośnie – podała w poniedziałek prokuratura. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i prania brudnych pieniędzy. Trzech z nich trafiło do aresztu.
Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Michał Binkiewcz poinformował, że do zatrzymań doszło 16 października w województwach dolnośląskim, mazowieckim i lubelskim. To efekt wspólnych działań tej prokuratury i funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Katowic.
Nadzorowane przez prokuraturę postępowanie dotyczy oszustw na szkodę wielu osób poprzez wprowadzenie ich w błąd co do możliwości zakupu towarów przez internet. W śledztwie badane są także transfery wyłudzonych od internautów pieniędzy, aby ukryć ich przestępcze pochodzenie.
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa działała w drugiej połowie 2023 r. w całym kraju. Jej członkowie zakładali fałszywe strony internetowe i oferowali do sprzedaży m.in. sprzęt AGD, sprzęt fitness czy meble ogrodowe.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Mikołowie zadecydował o aresztowaniu trzech podejrzanych na trzy miesiące. Wobec kolejnych trzech prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia majątkowego. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Pokrzywdzonych w sprawie jest 145 osób. Liczba ta stale rośnie – zaznaczył rzecznik prokuratury, który dodał, że śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze czynności procesowe, w tym kolejne zatrzymania. (PAP)
kon/ joz/